Следите ли книгите на определено издателство?

Това е днешният ми въпрос към вас: Следите ли книгите на определено издателство? Питам ви не поради друга причина, а от чиста доза любопитство и сега ще поясня защо…

Прави ми впечатление, че моите познати, когато си избират книга, отдават най-голямо значение на корицата, после на автора (ако им е познат), на част от поредица (ако има такава), след което четат анотацията на задната корица и така. Сякаш малцина са тези, които поглеждат към логото на издателството, камо ли да го запомнят и да направят асоциация с него. А всъщност това е важно!

booksУ нас има не малко издателства. Без значение колко е голямо всяко от тях, малко или много, има своя специфика и тематика, които следва. „Бард“ са известни открай време с поредицата „Велики майстори на фентъзи и фантастика“. „Хермес“ са публикували какви ли не романи през годините, а „Сиела“ наистина израснаха много и към момента издават почти всички, за което можете да се сетите. „Жанет 45“ са водещото издателство, стане ли дума за български автори, а „Софтпрес“ имат много богат каталог от заглавия. Стане ли дума за специализирани книги в сферата на икономиката и науката – препоръчвам ви „Изток-Запад“. „Рива“ пък са ще са ви изключително полезни, ако се интересувате от история и география…

Има и по-малки издателства, които също заслужават внимание. Говорим ли за фентъзи, обърнете внимание на MBG Books и Ибис. Харесвате ли пътеписи и разкази за реални пътувания и експедиции от чужди страни, то потърсете книгите на „Вакон“. „Атеа“ имат много любопитни заглавия в сферата на конспирациите, докато „Егмонт България“ са насочени основно към тинейджърите и техните интереси. А ако търсите детски книжки, ориентирайте се към „Златното пате“, „Посоки“, „Клевър Буукс“ и „Пан“.

Извинявам се на издателствата, които съм изпуснала, защото няма как да спомена всички. Освен това целта ми в момента е да накарам читателите да се замислят по въпроса. Издателите са много важни – те подбират заглавията, които са налични на българския пазар, те са „производителите“ на една книга, от тях можете да търсите отговорност при лош превод или некачествено издание. И пак са те, които заслужават похвала, ако са свършили работата си добре и вие сте доволни от книгата, която сте закупили. Интересувайте се от издателя! Да познавате него може да се окаже по-ценно, отколкото да познавате автора.

Разликата между неврология и нефрология

Играта на думи винаги е будела любопитството ми. Забавлявам се с разни скоропоговорки, каламбури и главоблъсканици. Прави ми впечатление, когато човек използва думите си уместно и на място, особено ако е по-забавен начин. Още повече се впечатлявам, когато някой показва, но без да парадира, че притежава висока обща култура. А най-интересно ми е, когато се комбинират тези две неща.

В тази връзка наскоро научих каква е разликата между неврология и нефрология. Знам, че за някои от вас това няма да е нова информация, но за мен се оказа доста интересно. Понеже не съм имала близък досег с медицината до сега, пък и избягвам да посещавам болници, доскоро не знаех, че съществува професия нефролог. Нека обясня…

anatomy-coffe-love-medicine-Favim.com-678284Всички сме чували за невролозите. Те се занимават с изучаване, изследване, лекуване и диагностициране на нервната ни система и настъпили по нея изменения. Често ги споменават по новините, филмите и телевизията. Като цяло този термин ни е познат. А осъзнавате ли колко много неща се променят само с една буква? Докато „невро“ произлиза от гръцкия корен за нерв, то „нефро“ също произхожда от гръцки, но означава черен дроб. Респективно нефрологията е специализираната наука в медицината, която се занимава с изучаване и лекува на бъбречни заболявания. Интересно, нали? Бяхте ли се замисляли по този въпрос?