Здравейте отново. Бях споменала в началото, че съм студентка във Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“. Сега сме във ваканция, тоест сесия. Трябва да Ви кажа, че не е никак лесно да съчетаеш празниците с подготовката за изпити. На фона на това, че моите приятелки се веселят и посрещат празниците подобаващо, аз съм затрупана с куп лекции, учебници, помагала, за които незнам дали ще ми стигне ваканцията да ги прочета и запомня. Чудя се дали изобщо си струва целия този труд. Въпреки, че съм любознателен човек и обичам да научавам нови неща, се затруднявам с толкова много материал, за такова кратко време. Силно се надявам, всички тези усилия да не са напразни и един ден да мога да се реализирам във областта за която уча, а именно психология. Мен още от малка ме влече тази наука, без да съм имала кой знае какви познания в тази област. Смятам,че има развитие и че ще успея да се докажа в тази сфера. Макар много от моите познати ме съветват да се откажа от тази специалност, понеже в България хората не са свикнали да си признават проблемите пред други хора (особенопри непознат – психолог). Въпреки сесията, аз ще отделя нужното време и внимание за да си посрещна празниците с моите близки и приятели, пък да става каквото ще. Приятно посрещане на новата 2012 година, с пожелание за много здраве, щастие и любов.
Месец: декември 2011
Коледно-новогодишно настроение
Всеки сезон си има своя чар. Сега е зима и въпреки, че е студено и мръзнем, смятам че чара на този сезон е снегът. Като бях дете се спусках с шейната и се радвах на пухкавия сняг. По цял ден бях навънка с приятелите и се замервахме със снежни топки, прибирах се чисто мокра и естествено бях много щастлива като всяко дете. Това ми е останало като траен спомен и затова с нетърпение чакам да завали сняг. Според мен най-яркия празник през зимата е Коледа. Това е празника, който ме кара да се чувствам като във приказка. Няма нищо по-хубаво от това да се събереш със семейството си, запалената камина да осветява стаята, да гледаш навън през прозорчето как бавно падат снежинките, да си пииваш винце и да хапваш крехко месце. След приказната нощ, на следващия ден с нетърпение проверяваме дали има подарък под украсената елха, надписан с нашето име. Въпреки че не е толкова специален и сплотен празник както Коледа, Нова година е много весел и емоционален празник, който се чества в целия свят. Според мен трябва да се събират близки и приятели, за да изпратят с добро старата и да посрещнат заедно Новата година и да си пожелаят хубави неща. За да почувствам духът на Коледа и Нова година, силно се надявам да завали сняг и всичко да побелее навън.
Рождените дни – радост или депресия
Мисля, че има няколко начина, по които реагират хората, когато им предстои рожден ден или след като отмине той. Някои стават депресивни, други умират от щастие, а трети не признават празника. Това до известна степен зависи от детството. Ако родителите им са ги отгледали и са осигурявали незабравими хубави моменти на своите деца, след време рождения ден е повод единствено за щастие. Но ако примерно родителите са били разделени или пък са били в чужбина, то е нормално децата вече като пораснали хора, да не отдават голямо значение на този празник. Е, хора всякакви, със сигурност има и изключения, които не се радват, защото милеят за отминалите години, но на всички тях ще кажа, че трябва да са щастливи, че са здрави и че имат възможност да станат свидетели на случващото се тук и сега. Ако спрем да приемаме всеки ден за даденост и успеем да се радваме на живота, спрем да се оплакваме за щяло и нещяло, няма да има място за депресия. Вярно, че в България условията са сурови, но бъдете сигурни, че някъде по света има много много по-лоши условия от нашите и съм сигурно, че и там хората успяват да се зарадват на това, което имат. Радвайте се и вие!
Агресия
Какво става с днешната младеж? Напоследък чета и чувам само за негативни и стряскащи неща около живота на тийнейджърите. Днешните деца са хиперактивни и проявяват голяма агресия незнайно защо. Най-пресният случай за който чух е как 15 годишен младеж пребива свой връстник от друго училище и го вкарва в болница с разкъсан далак, наранявания по тялото, черния дроб и бъбреците. 15 годишният побойник бил набелязал жертвата случайно, което ме навежда на мисълта, че за него е важно да се докаже пред приятелите си с подобна проява, която се счита за героизъм. Чудя се накъде отива нашето общество ? След като още от тази възраст, та дори и по-малки са склонии на такива престъпления, какво ще стане с тях след няколко години ? Може би ще станат още по-изпечени престъпници или нискообразовани нехранимайковци, които само хленчат и мислят каква далавера да направят за да спечелят някой„черен“ лев. Смятам че тук до голяма степен имат вина родителите, които бъркат някъде с възпитанието на детето си. На второ място учителите, които освен да си предадат урока написан предварително и повтарян от тях с години, трябва да учат децата на дисциплина. Трябва да използват по-съвременни методи за привличане на вниманието, да усещат когато ученика има проблем и да го споделят с родителя. На трето място имат вина и полицаите. Толкова ли е трудно, когато свършат учебните часове, пред училището да има дежурен патрул, който да следи по-съмнителни ученици или най-малкото да всява респект в тях ? Лошото е че в България всичко е „след дъжд качулка“, „след сватба булка“. Не съм аз човека, който трябва да обвинява някой, но немога да съм безучастна към тази агресия в децата.