Философията в Римската империя и Древна Гърция

Незапознатият с темата вероятно очаква да открие, че древните римляни са хора, значително напреднали в областта на философията, религията и духовните размишления, съдейки по всеобхватното въздействие, оказано от тях върху целия тогавашен познат свят. Особено когато човек има предвид връзката на Рим с Древна Гърция, на него ще му се стори, че двата народа навярно са имали много общи философски учения. Но не и в този случай. Въпреки че религиите, практикувани в Рим, напомнят за тези на гърците, от които те са ги взаимствали или наследили, сред римляните не се забелязва почти никаква оригинална мисъл в областта на метафизиката, религията или философията.

Това вероятно се дължи на факта, че цялостната тенденция в Рим била насочена към материалното развитие. Вярно е, че Цицерон произнесъл думи, които говорят за вяра в безсмъртието. Плиний Млади е оставил съчинения, разкриващи вярата му в реалността на привиденията. Въпреки това е всеизвестно, че постиженията на Римската империя са по-скоро свързани с войната, политиката, архитектурата и инженерството, отколкото с философията.

Идеята за прераждането сред индийския народ

Вярата в прераждането съществува при почти всяка нация, сред всички народи и раси, в миналото и днес, но все пак е оправдано да разглеждаме Индия като естествена „майка на учението“, тъй като то е намерило особено благоприятна духовна и мисловна среда в тази страна и сред нейния народ.

Въпреки че времето на раждането му там е изгубено в мъглата на древната история, дървото на учението продължава да цъфти и да дава в изобилие плодове. Както гордо заявяват индийците, докато днешната доминираща раса е била още в своето първобитно състояние, обитаваща пещерите, живееща в каменната ера, и дори древният еврейски народ едва започвал да поставя основите на своята религия, великите индийски учители били установили своите философии и религии. Те били приети за истина от древната арийска раса в Индия. В продължение на повече от 40 века тази раса се придържала неотклонно към първоначалното учение. И до днес, ние хората от Запада черпим от тяхната мъдрост.