Разходка из нашата красива България

Нашата родина има много забележителности, които са повод за гордост. Тя може да е малко мръсна, хората да не са много дружелюбни, а за политиката да не говорим, но природата е уникална. Хората не напразно са казали: „Опознай родината, за да я обикнеш”. Няма човек, който да е посетил красивите ни градове с невероятна природа и уникална архитектура и да не е останал възхитен. Всички трябва да се гордеем, че в страна ни са съчетани толкова удивителни красоти, на които да се любуваме. Някои от тези магнетични кътчета на България са Рупите, Мелник, Златоград, Роженски, Рилски манастир и много други места, които не можем да изброим в едно изречение, но всяко от тях си заслужава да се види. Всички те са с приятна планинска гледка и незабравима природа, след която просто не ти се връща в реалността с нейния забързан ритъм и мръсна обстановка. Рупите, например са дивно и спокойно място, до което си струва да се докоснеш. Изпълнено е с енергия и зарежда човек с положителни емоции. В тази местност е имало и вулкан, при изригването на който са се образували скали, от които в момента извира гореща минерална вода. Мелник е най-малкия град в България, но със своите стари къщи във възрожденски стил привлича много посетители. Смята се, че Роженския манастир е от най-древните по нашите земи, но е запазил красотата и величието си. Златоград е в Южната част на Родопите и най-много посетители има заради стария град с високи стени и чардаци, които заслужават да се видят. Точно заради тези невероятни и уникални архитектурни паметници нашата родина спира дъха и оставя трайни спомени на много посетители.

Гласът на България и музикалните формати

Винаги съм харесвала много музикалните предавания – още от малка гледах култовото „Хит минус едно“, което е нещо като родител на днешните музикални риалитита като Мюзик Айдъл. И като заговорих за тях – през февруари започна вторият сезон на „Гласът на България“ по бТВ – това е всъщност форматът, който най-много ми допада.

Съдейки по рейтингите, към момента и вторият сезон на шоуто отбелязва феноменален успех и според мен има защо. Форматът е последната, най-еволюирала форма на музикално риалити, и създаден едва през 2010г., вече е обиколил над 40 държави. Има няколко точки, по които той надгражда над формати като X Factor и Music Idol – първо, до кастинг се допускат само истински талантливи хора, пеещи добре – липсват онези случаи, в които хора със самочувствие на певци излизат и се оказва, че са фалшиви и цяла България се смее за тяхна сметка; второ, кастингът „на сляпо“ дава възможност да журито да оцени единствено гласа на изпълнителя, а не да си прави каквито и да било впечатления от неговата визия и сценично поведение; и трето – журито не са просто съдии, които критикуват изпълнителите от гледната точка на звезди, а стават техни наставници и учители по пътя им към славата – което е хем по-хубаво за изпълнителите, хем по-интересно за зрителите.

Допада ми много свободата и разнообразието в стиловете, в които талантите пеят. До момента на кастингите чух какви ли не парчета, освен популярните поп и рок – оперна музика, фолклорна, интересни и забавни интерпретации на парчета като „Да те жадувам“ … Това разнообразие прави шоуто още по-интересно – то е и във възрастта, и в певческия опит – видяхме както тийнейджъри, така и хора на средна възраст; както чисти таланти, никога не стъпвали на солфеж, така и изградени и известни певци – като Албена Венкова от Мистерията на Българските гласове и Константин Кацаров от бандата „Ренегат“.

Като ценител на подобни формати, че дори и техен критик 🙂 се захласнах по „Гласът на България“ още на първото му издание през 2011г. Тогава както може би знаете, спечели Стелияна Христова. За съжаление обаче, две години по-късно, тя все още не е звездата, в която очаквахме да се превърне. Тогава още в началото на предаването, от бТВ обявиха, че са сключили договор с най-голямата музикална компания в света – Universal Music, да продуцира таланта  ни, да го лансира и издаде 4 негови албума. Е, тогава това на повечето от нас може да се е сторило страхотно, но се оказа, че от Universal не се отнесоха достатъчно сериозно със Стелияна и не изпълниха договорните си задължения. Обвиненията за това паднаха върху бТВ, но мисля че и те с най-добра умисъл са избрали Universal, понеже може да даде шанс на звездата ни да пробие и извън границите на родината. Междувременно, от телевизията показаха, че могат и сами да се справят с продуцирането на талантите си – като групата „Революция Z“, например, на които песента „Аз искам“ се превърна в хит и се завъртя по всички музикални канали, така че нищо чудно тази година победителят в шоуто да бъде поет от тях, може би ще направят повече за него от титачните, но недостатъчно сериозни Юнивърсал Мюзик.

А таланти и тази година има много. Не мога да си избера фаворити, понеже повечето имат качествата да стигнат до финал. Но това си има и добрата страна – шоуто ми е още по-интересно и се наслаждавам на изпълненията на всички. Ето и едно от тях, което ми направи огромно впечатление:

Шоколад и сладко през зимата

shokoПрез зимата има толкова много празници и поводи, че спазването на диети е трудна и непосилна задача за изпълнение. Апетитът ни и без това се е увеличил, в следствие от всичко това нямаме оправдание за отеснелите дънки. Защо ли точно през зимата дори най-умерените в храненето посягат все по-често към „забранените” сладки неща ? Известно е, че недостигът на дневна светлина, особено през такъв дълъг период, оказва влияние върху настроението и физическото самочувствие. За някои хора обаче, последствията са много по-сериозни – мрачните дни им причиняват сезонни емоционални нарушения, които се отразяват на здравето им. Шоколадът, бонбоните и други лакомства компенсират недостига на слънчева светлина и ни правят щастливи. Шоколадът съдържа фенилетиламин, вещество което действа на организма като опиат и прогонва тъгата, също така повдига настроението. Върху настроението влияе и захарта – тя се грижи в нашия мозък да се образува повече серотонин, което ни кара да се чувстваме доволни и радостни. Извода от това е, че зимата „нагарча”, а обяснението е липсата на яркото слънце, което да осигурява достатъчно серотонин. Неслучайно през зимните месеци има най-много празници, тогава похапваме обилно всякакви сладости и повишаваме нивото на това вещество. Освен това щедро леещия се алкохол също е ефективен, защото блокира разпада на серотонина. Друга причина за трудното отслабване през този период е естествения инстинкт за оцеляване – на тялото му трябват запаси, с които да запази топлината през студените дни. Антидепресантно средство през зимата е и кафето. Едно силно кафе зиме набавя серотонина, който лятото набавяме от слънцето. И така за да презимуваме по-леко препоръките са: пълноценно хранене, физическа активност и повече време в компанията на близки и приятели, защото и в природата единаците трудно оцеляват зимата.